Novinky

Krušné hory nepoznané- Tipy na výlet v okolí Klínovce

Díl 1. – Objevte tajemství krušnohorského podzemí, které dostalo region na mapu UNESCO.

Dne 6.7.2019 byl na seznam světového dědictví UNESCO připsán trochu tajemný titulek Hornické památky v českém a saském Krušnohoří. V České republice se jedná o první zápis na seznam po 16ti letech. Pět památek se nachází na české straně a sedmnáct na straně saské (německé). Všechny dobře dosažitelné z centrálního krušnohoří, tedy okolí Klínovce. Na české straně se jedná o následující památky:

Hornická krajina Jáchymov,

Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná,

Rudá věž smrti,

Hornická krajina Krupka a

Hornická krajina Mědník.

Krušnohorská krajina je jedinečná sama o sobě. Divoká příroda, zaniklé sudetské obce, úchvatné výhledy i nekonečné pláně, k tomu množství pěších a cyklistických tras k objevování.

Krušné hory však jsou neméně zajímavé i pod povrchem. Někteří geologové je přirovnávají k obrovskému ementálu. Zde se psala světová historie hornictví. Hornické památky sahají až do 13. století.

Naše tipy:

-          Štola Johannes – fascinující vhled do nitra země a historie našich předků

www.stolajohannes.cz

Nachází se nedaleko Božího Daru, směrem na Zlatý kopec. 500 let staré důlní dílo je již několik let zpřístupněno veřejnosti. Zvolit můžete mezi základní prohlídkou, která trvá cca 1 hodinu, což úplně stačí. Pokud jste nadšenci do historie, zvolte Velkou naučnou trasu a připravte se na cca 2.5 hodiny plné objevování.

Štola je přístupná denně od května do srpna, doporučujeme předchozí rezervaci.

Návštěvní řád neumožňuje prohlídky s malými dětmi (pod 10 let), či pejsky.

 Stola Johannes

-          Důl Mauricius, Štola Kryštof – objevte kouzlo podzemí i s dětmi 6 let +

www.dulmauricius.cz

Vstup do památky naleznete na Hřebečné, kousek od Abertam. Úchvatné dobrodružství při prohlídce původního cínového dolu z poloviny 16. století. Prohlídka trvá hodinu a na rozdíl od štoly Johannes jí můžete absolvovat s dětmi již od 6ti let.

Štola je přístupná od začátku května do konce září, doporučujeme předchozí rezervaci.

 Stola Krystof

-          Důl Svornost, Jáchymov – nejstarší využívaný důl v Evropě, výlet k pramenům vody napršené v době mamutů.

Původní staletí dlouhou težbu stříbra nahradila těžba uranu pro vývoz do sovětského svazu. Jde o první a dlouho jediný důl na světě, kde se těžilo radium a jedná se o nejhlubší důl na světě, který neslouží těžbě surovin, ale vody (ta se v jáchymovském podloží samovolně sytí radonem, což je vzácný plyn vznikající při rozpadu radia). Voda tak má díky svým chemickým vlastnostem terapeutické účinky. Léčivá voda je zhruba 12 až 35 tisíc let stará.

Otevřeno duben – říjen, vhodné pro děti od 5ti let

Dul svornost

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací o cookies..